Hannes Veide saavutas Šveitsis 24-tunni ultrajooksul 2. koha

Hannes Veide Šveitsis 24-tunni ultrajooksul.

Spordiklubi ProRunner liige Hannes Veide võistles 23.-24. septembril Šveitsi linnas Bruggis 24-tunni ultrajooksul, kus saavutas isikliku rekordiga 208,829 kilomeetrit kõrge teise koha.

Hannes läks Šveitsi eesmärgiga parandada senist varasemat isiklikku rekordit 188 km ning viia see 200 km tähisest kaugemale. “Osalemine 24-tunni jooksul Bruggis sai heaks mõtteks, kui tundsin, et tahan anda endale uut võimalust nii pikas formaadis. Varasem isiklik rekord oli tagasihoidlik ja hakkasin otsima uut sobivat võistlust tulemuse parandamiseks,” rääkis Hannes. Bruggi rada kulgeb 934,8 m pikkusel laugel ringil, mis vastab IAU (Rahvusvaheline Utrajooksu Liit) nõuetele ja osutus igati heaks võimaluseks.

Läbi Hooandja projekti õnnestus Hannesel ultrajooksuga seotud kulude katteks kokku saada 522 eurot. 24-tunni jooksule pani end kirja 42 ja lühematele 12-tunni ning 6-tunni jooksudele kummalegi ca 25 osalejat. Hannes seadis maksimaalseks tempoks omale 5.35 kilomeetri kohta. Esimesed rasked hetked hakkasid tal tekkima 60 km peal, kus tempo langes ning Hannes käis jalgu venitamas energiatelgis, samas 2-3 minutit puhates. Ta kukkus õhtul stabiilselt hoitud 4. kohalt südaööks 8. kohale.

“Omasin head ülevaadet teiste tulemustest, aga vahe vähendamine tundus päris pikalt keeruline. Soovisin ööpimeduses jõuda 4. kohale lähemale, et varahommikul vaadata edasi, kuidas jalad kannavad. Olin ka ise raskustes, kiiruse osas tekkisid suured kontrastid, aga nii jalgadele sobis,” meenutas Hannes rasket katsumust.

Hommikul “haakis” Hannes end 6-tunni jooksu liidriga samasse temposse ja tõusis kiirelt 3. kohale. Joosta jäi veel umbes neli tundi. Hannes pidi võtma hetki taastumiseks. Tema vahe teise kohaga oli 9 kilomeetrit. “Püüdsin selekteerida, kes see jooksja on, märkasin tema reibast sammu. Otsustasin midagi välja mõelda ja tekitasin pinget. Sundisin teda tegema valikuid tempo osas hetkedel, kus tema jalad selleks valmis ei olnud,” lausus Hannes.

Tema vahe teise kohaga vähenes vaikselt, samal ajal pidi ta ka iseendaga kõvasti võitlema. “Jalad olid juba pehmed. Pausid minimeerisin ja sundisin ennast kiiremini jooksusammule. 22-tunnil tõusin teisele kohale. Peagi täitus maagiline 200 km piir ja hea tunne tuli küll. “Paagi” tagumisest otsast võtsin aurude pealt pisut juurdegi, kokku tuli 208,8 km,” sõnas Hannes. 24-tunni jooksu võitis šveitslane Simon Schmid 212,975 kilomeetriga.

Jooksu dünaamikaga Hannes ise rahule ei jäänud, aga head meelt valmistas võitluslikult kogutud kilomeetrid. “Samm sammult püüan leida tarkust ja võimekust viia tulevikus isiklikku rekordit edasi, aga seda öelda on lihtsam, kui teha,” tõdes Hannes. Järgmisena stardib ta 7. oktoobril Tartu Linnamaratonil ja seejärel Haanja Ultra 100-l, millele järgneb spordivabamat aega perega koos.